Ustawa antysmogowa podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową - informuje oficjalna strona Kancelarii Prezydenta. Nowe prawo pozwoli samorządom na wyeliminowanie najbardziej trujących urządzeń grzewczych i stosowanych w nich paliw.  Wprowadzała ona całkowity zakaz palenia węglem w Krakowie od 2018 roku. W ślad za tym, pójdą inne gminy. Przede wszystkim Bytom. 

Jest dyrektywa unijna zakładająca stopniową poprawę jakości powietrza do 2020 r. Unia nałoży na Polskę kary – minimum 200 tys. euro dziennie – jeśli emisja zanieczyszczeń nie zostanie ograniczona. Pojawiły się też pozytywy – coraz większe możliwości finansowania walki z niską emisją. Kraków pozyskiwał pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program KAWKA na finansowanie walki z niską emisją. Natychmiast złożyliśmy wniosek o dofinansowanie i je dostaliśmy – 33,2 mln zł. Cel programu jest osiągany przez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM2,5, PM10 oraz emisji CO2. W pierwszym programie KAWKA w 2013 r. samorządy pozyskały na walkę ze smogiem 200 mln zł. W tym roku będzie kolejna edycja, do podziału będzie aż 800 mln zł. Połowę tej kwoty dają wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Pojawiła się też możliwość finansowania działań proekologicznych z pieniędzy unijnych. Wszystkie te argumenty sprawiły, że radni postanowili z determinacją działać w walce ze smogiem – mówi Paweł Ścigalski. 25 listopada 2013 r. po długiej i burzliwej dyskusji Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę w sprawie paliw dopuszczonych do stosowania w Krakowie. Zadekretowano, że w ciągu pięciu lat kotły i piece opalane węglem i drewnem zostaną wygaszone. Od 1 września 2018 r. nie będzie wolno dymić w Krakowie. Tak ambitnego programu nie ma żadne inne miasto. Kraków nie poprzestał na sfinansowaniu wymiany kotłów. Radni podjęli też decyzję o utworzeniu Lokalnego Programu Osłonowego. Dopłaca się do rachunków tym mieszkańcom, których po wymianie źródła ogrzewania nie stać na opłacenie kosztów energii. Z programu mogą skorzystać osoby samotne, których miesięczny dochód nie przekracza 2 tys. 439 zł netto, oraz rodziny, w których miesięczny dochód na osobę nie jest wyższy niż 1368 zł netto. Dopłata wynosi 100, 75 lub 50% różnicy między kosztem ogrzewania domu kiedyś węglem, a teraz gazem, prądem lub ciepłem z sieci miejskiej. W wyliczaniu stawki pomocy przyjęto średnie zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 153 kWh/(m².rok). Na dopłaty miasto zarezerwowało 6,4 mln zł. Program będzie działał do 2022 r.