Ocieplenie domu od wewnątrz – kiedy i czym je wykonać?

Prawidłowo wykonane ocieplenie domu minimalizuje straty energii grzewczej, co przekłada się na obniżenie ponoszonych kosztów. Zdarzają się sytuacje, kiedy z przyczyn niezależnych od nas, nie możemy odnowić elewacji budynku i poprawić jego izolacyjności termicznej. W takim wypadku wykonuje się ocieplenie domu od wewnątrz.

W pewnych sytuacjach nie pozostaje nam nic innego, jak ocieplenie ścian od wewnątrz. Szczególnie, jeśli zależy nam na zachowaniu elewacji ze względów estetycznych lub budynek znajduje się na liście zabytków. Bez względu na nasze potrzeby, nie wolno nam wykonać nowej fasady kosztem zabytkowej. Jeśli jesteśmy mieszkańcami zabudowy szeregowej lub bliźniaczej, możemy spotkać się z sprzeciwem sąsiadów na jej termomodernizację.

Ocieplenie ścian od wewnątrz powoduje zmniejszenie przestrzeni, co może się okazać bardzo uciążliwe, gdy nasze wnętrze nie jest za duże.

Zazwyczaj stosuje się tu wełnę mineralną, bloczki z betonu komórkowego ewentualnie i w ostateczności styropian.

Montaż wełny mineralnej wymaga budowy stelaża z profili aluminiowych, dzięki któremu materiał izolacyjny nie zostanie zawilgocony podczas wykraplania się pary wodnej ze ścian. Warto wybrać wełnę o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, dzięki czemu grubość izolacji będzie mniejsza, a tym samym pozostanie więcej przestrzeni użytkowej.

Rozwiązanie to wymaga zastosowania paroizolacji o wysokim oporze dyfuzyjnym, którą pokrywa się w etapie końcowym wełnę, a następnie wykańcza płytami gipsowo-kartonowymi.

Do wykonania izolacji wewnątrz pomieszczenia, możemy posłużyć się również bloczkami z betonu komórkowego. Są one łatwe w obróbce i montażu. Ich grubość dobieramy w zależności od izolacyjności, którą chcemy uzyskać. W odróżnieniu do wełny, rozwiązanie to nie wymaga stosowania paroizolacji, ponieważ bloczki z betonu komórkowego charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością i szybkością wysychania.

Ocieplenie domu od wewnątrz to idealne rozwiązanie, jeśli z różnych przyczyn nie można wykonać renowacji elewacji i ocieplenia zewnętrznego.